Folders |
2019 Results - Missouri Indoor InvitationalPublished by
Results: PrimeTime Timing Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 1/25/2019 05:57 PM
2019 Mizzou Open - 1/25/2019
Hosted by the University of Missouri
Hearnes Center -- Columbia, Mo.
Results
Event 36 Men Weight Throw
==========================================================================
Top 9 Athletes to Final
Facility: F 23.71m 2002 Scott Russell, Kansas
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Patrick Kunza JR Missouri 19.61m 64-04.00
19.10m 19.31m 19.54m 19.61m FOUL FOUL
2 Avery Carter SR Missouri 18.88m 61-11.50
FOUL FOUL 17.67m FOUL 18.88m 18.80m
3 Bobby Campbell SO Truman 16.38m 53-09.00
16.05m 16.38m 15.40m 15.56m FOUL FOUL
4 Ethan Hanson NA UNAT-Missour 16.19m 53-01.50
15.10m 15.51m 16.19m 13.45m 14.41m 15.31m
5 Mason McCaleb SR Columbia (Mo 15.91m 52-02.50
14.78m 14.92m 14.39m 14.66m 15.91m 14.53m
6 Brendan Baker SO Truman 14.90m 48-10.75
13.52m 13.68m 13.78m 14.90m 14.21m FOUL
7 Zach Nichols SO Columbia (Mo 14.02m 46-00.00
FOUL FOUL 14.02m FOUL FOUL FOUL
8 Connor Salisbury SO Columbia (Mo 13.87m 45-06.25
12.94m 13.03m 13.87m FOUL FOUL 13.28m
9 Trace Williams JR William Jewe 13.76m 45-01.75
12.22m 13.38m 13.76m FOUL 13.05m FOUL
10 Shonnardo Bodie JR Baker 13.49m 44-03.25
FOUL 13.49m FOUL
11 Caleb Stull JR Truman 13.18m 43-03.00
11.90m FOUL 13.18m
12 Josh Jenkins SR Columbia (Mo 11.19m 36-08.50
FOUL 11.19m FOUL
13 Buomkuath Lual JR MidAmerica N 10.85m 35-07.25
FOUL FOUL 10.85m
-- Zane Torreyson FR Columbia (Mo FOUL
FOUL PASS PASS
-- Daniel Presler SO William Jewe FOUL
FOUL PASS PASS
Event 16 Women Weight Throw
==========================================================================
Top 9 Athletes to Final
Facility: F 22.84m 2015 Kearsten Peoples, Missouri
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jordan McClendon JR Missouri 21.74m 71-04.00
19.98m FOUL 20.66m 21.74m FOUL FOUL
2 Emily Stauffer SO Missouri 18.16m 59-07.00
16.11m 16.49m 16.28m 17.56m 17.59m 18.16m
3 CeCe Johnson JR Missouri 18.13m 59-05.75
16.96m 17.53m 18.13m 16.93m 17.77m 17.02m
4 Sydney Oberdiek FR Missouri 17.33m 56-10.25
17.06m 17.33m 16.81m 17.14m 16.20m FOUL
5 Sydney Johnson NA UNAT-Missour 15.42m 50-07.25
14.88m 14.87m 14.72m 14.89m 15.42m FOUL
6 Hannah Ricketts SO Columbia (Mo 15.09m 49-06.25
14.06m 14.80m 14.93m 15.09m 14.61m 14.47m
7 Cassidy Smestad SR Truman 14.25m 46-09.00
13.12m 13.51m 13.88m 13.48m 14.23m 14.25m
8 Jordan Speer NA UNAT-Missour 13.88m 45-06.50
FOUL FOUL 13.85m FOUL 13.88m FOUL
9 Meghan Hampton JR MidAmerica N 13.86m 45-05.75
FOUL 13.12m 13.86m FOUL FOUL FOUL
10 Taylor Golden SO William Jewe 13.77m 45-02.25
FOUL FOUL 13.77m
11 Katlyn Hendrickson JR MidAmerica N 13.18m 43-03.00
FOUL 13.18m FOUL
12 Mary-Katherine Ekins SR Baker 12.54m 41-01.75
12.54m FOUL FOUL
13 Tori Tyler SO Truman 12.08m 39-07.75
12.08m FOUL FOUL
14 Nicole Emmons FR Columbia (Mo 11.75m 38-06.75
FOUL 11.75m FOUL
15 Lydia Enge FR William Jewe 11.09m 36-04.75
11.09m FOUL FOUL
16 Taylor King JR Avila 10.94m 35-10.75
FOUL 10.94m FOUL
17 Alexis Mitchell FR Baker 10.37m 34-00.25
10.37m FOUL FOUL
18 Addy Cress SO William Jewe 9.89m 32-05.50
9.89m FOUL FOUL
19 Ariel Rogers SR Truman 8.96m 29-04.75
8.96m FOUL FOUL
-- Lacey Toynes JR Missouri Val FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Katelyn Keyte JR William Jewe FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 13 Women Long Jump
==========================================================================
Top 9 Athletes to Final
Facility: F 6.38m 1985 Lorinda Richardson, Missouri
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Shukura Tyler JR MidAmerica N 5.46m 17-11.00
5.46m FOUL 5.31m 5.35m 4.16m 5.39m
2 Dacia Harris JR MidAmerica N 5.08m 16-08.00
4.91m 4.88m 4.75m 5.08m 4.94m FOUL
3 Rylie Edwards SO MidAmerica N 5.04m 16-06.50
4.89m 5.04m FOUL 4.63m 4.88m 4.88m
4 Sheila Lazaro JR Missouri Val 4.99m 16-04.50
4.96m 4.84m 4.92m 4.90m 4.90m 4.99m
5 Brittney Wesley FR Baker 4.96m 16-03.25
4.33m FOUL 4.28m 4.88m 4.84m 4.96m
6 Grace Feeney SO Truman 4.95m 16-03.00
4.93m 4.76m 4.95m 4.78m 4.76m 4.15m
7 Meagan Cunningham SO MidAmerica N 4.71m 15-05.50
4.71m FOUL 4.65m FOUL FOUL 4.65m
8 Caspian Tressin SO MidAmerica N 4.35m 14-03.25
4.22m 4.15m 4.35m 4.09m FOUL 4.16m
Event 33 Men Long Jump
==========================================================================
Top 9 Athletes to Final
Facility: F 8.02m 1984 Yussaf Alli, Missouri
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Greg Henning Unattached 7.15m 23-05.50
FOUL FOUL 6.89m 7.15m FOUL 6.91m
2 Kwan Brooks SO Baker 6.91m 22-08.00
6.75m 6.91m 6.59m 6.78m 6.83m PASS
3 Logan Lamb JR Baker 6.63m 21-09.00
6.63m 6.49m 6.60m 6.48m 6.61m FOUL
4 Clayton Gause JR Missouri Val 6.63m 21-09.00
6.36m 6.63m 6.20m FOUL 5.86m 6.14m
5 Joseph Pippins FR Baker 6.43m 21-01.25
6.43m 5.75m 6.30m 6.09m FOUL 5.73m
6 Aidin Rolley JR Columbia (Mo 6.43m 21-01.25
FOUL 6.43m 6.13m 6.26m 6.06m PASS
7 Devan Wright FR Missouri Val 6.21m 20-04.50
FOUL 6.21m 6.08m 5.96m 5.98m 5.87m
8 Luca Jansseen FR Baker 5.81m 19-00.75
5.81m 5.77m 5.76m 5.58m 5.75m FOUL
9 Jake Bias SO Drury 5.66m 18-07.00
FOUL FOUL 5.66m 5.66m 5.32m FOUL
Event 32 Men Pole Vault
==========================================================================
Progressions: 4.00, 4.15, 4.30, 4.45, 4.60, 4.75, 4.90
cont... 5.05, 5.20 +10cm
Facility: F 5.91m 1986 Joe Dial, AWTC
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Mike Vani Bell Athletics 5.10m 16-08.75
4.00 4.15 4.30 4.45 4.60 4.75 4.90 5.00 5.10 5.20
PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO O XO XXX
2 Owen Johnson FR Columbia (Mo 4.15m 13-07.25
4.00 4.15 4.30 4.45
XO XXO PPP XXX
3 Blake Laird JR Truman 4.00m 13-01.50
4.00 4.15
XXO XXX
-- Ryan Hoffman JR William Jewe NH
4.00
XXX
-- Michael Nichols SR Columbia (Mo NH
4.00 4.15 4.30 4.45
PPP PPP PPP XXX
-- Luke Lohmeyer JR Columbia (Mo NH
4.00
XXX
Event 12 Women Pole Vault
==========================================================================
Progressions: 3.06,3.21,3.36,3.51,3.66,3.81,3.96,4.06 +10cm
Facility: F 4.30m 2012 Vera Neuenswander, Unattached
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Hannah Sells JR Truman 3.36m 11-00.25
3.06 3.21 3.36 3.51
O O O XXX
2 Katie Reeves SO Truman 3.21m 10-06.25
3.06 3.21 3.36
XO XXO XXX
-- Taylor Luster FR Columbia (Mo NH
3.06
XXX
Event 31 Men High Jump
==========================================================================
Progressions: 1.85, 1.90, 1.95, 2.00, 2.05, 2.10 +3cm
Facility: F 2.26m 1991 Brian Brown, ANC
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Isaac Zitterkopf SR MidAmerica N 1.96m 6-05.00
1.81 1.86 1.91 1.96 2.01
PPP PPP XO O XXX
2 Clayton Gause JR Missouri Val 1.96m 6-05.00
1.81 1.86 1.91 1.96 2.01
O O O XO XXX
3 Danny Griese JR Baker 1.86m 6-01.25
1.81 1.86 1.91
XXO XXO XXX
-- Devan Wright FR Missouri Val NH
1.81
XXX
-- Brady Waters SO Drury NH
1.81
XXX
Event 11 Women High Jump
==========================================================================
Progressions: 1.55, 1.60, 1.65, 1.70, 1.75, 1.80 +3cm
Facility: F 1.88m 1995 Gwen Wentland, Kansas State
Facility: F 1.88m 1980 Sharon Burrill, Nebraska
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Valeria Kostiuk SR Missouri 1.76m 5-09.25
1.56 1.61 1.66 1.71 1.76 1.81
PPP PPP O XO XO XXX
2 Karissa Roman NA UNAT-Missour 1.71m 5-07.25
1.56 1.61 1.66 1.71 1.76
PPP PPP PPP O XXX
3 McKenzie Wright Unattached 1.71m 5-07.25
1.56 1.61 1.66 1.71 1.76
PPP O O XXO XXX
4 Suenomi Norinh FR Missouri 1.66m 5-05.25
1.56 1.61 1.66 1.71
O XXO O XXX
5 Ardeen Walker JR MidAmerica N 1.66m 5-05.25
1.56 1.61 1.66 1.71
O XO XXO XXX
6 Kaleena Logan SR Columbia (Mo 1.56m 5-01.25
1.56 1.61
O XXX
-- Meagan Cunningham SO MidAmerica N NH
1.56
XXX
Event 35 Men Shot Put
==========================================================================
Top 9 Athletes to Final
Facility: F 21.95m 2004 Christian Cantwell, Nike
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Will Fife SR Missouri 18.10m 59-04.75
18.10m FOUL 17.17m FOUL 17.74m 17.51m
2 Mitchell Weber NA UNAT-Missour 16.11m 52-10.25
FOUL 15.56m FOUL 16.11m 14.57m 14.41m
3 Avery Carter SR Missouri 15.73m 51-07.25
FOUL 15.44m 15.73m FOUL FOUL FOUL
4 Shonnardo Bodie JR Baker 14.13m 46-04.25
13.16m 14.13m 13.19m 12.80m FOUL FOUL
5 Mason McCaleb SR Columbia (Mo 13.80m 45-03.50
FOUL 13.66m 13.80m PASS PASS PASS
6 Connor Salisbury SO Columbia (Mo 13.26m 43-06.00
FOUL 12.56m 12.54m 13.26m FOUL 13.10m
7 Zach Nichols SO Columbia (Mo 12.88m 42-03.25
11.93m 12.24m FOUL 12.88m 12.36m FOUL
8 Trace Williams JR William Jewe 12.60m 41-04.25
12.60m 12.53m 12.24m FOUL 12.58m 12.52m
9 Buomkuath Lual JR MidAmerica N 12.54m 41-01.75
11.95m 12.43m FOUL 12.54m 12.14m 12.14m
10 Caleb Stull JR Truman 12.15m 39-10.50
12.15m 12.07m FOUL
11 Brad Newsom SR Baker 11.75m 38-06.75
11.75m FOUL FOUL
12 Juan Cantu FR William Jewe 11.06m 36-03.50
11.06m FOUL FOUL
13 Josh Jenkins SR Columbia (Mo 9.84m 32-03.50
9.84m FOUL FOUL
14 Zeid Nahhas FR Drury 9.57m 31-04.75
FOUL 9.57m FOUL
15 Luca Jansseen FR Baker 8.55m 28-00.75
FOUL 8.55m FOUL
-- Ethan Hanson NA UNAT-Missour FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Brendan Baker SO Truman FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 15 Women Shot Put
==========================================================================
Top 9 Athletes to Final
Facility: F 16.90m 2014 Jill Rushin, Missouri
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Emily Stauffer SO Missouri 15.19m 49-10.00
14.93m 15.03m 15.19m FOUL 14.45m 14.92m
2 Cassidy Smestad SR Truman 13.55m 44-05.50
12.93m 12.99m 13.55m 13.00m FOUL FOUL
3 Emily Offenheiser NA UNAT-Missour 12.62m 41-05.00
12.62m 12.18m 11.59m 12.04m 12.26m FOUL
4 Jordan Speer NA UNAT-Missour 12.42m 40-09.00
12.26m 12.17m 12.42m FOUL 12.42m FOUL
5 Taylor Golden SO William Jewe 11.87m 38-11.50
11.24m 11.23m FOUL 10.86m FOUL 11.87m
6 Tori Tyler SO Truman 11.60m 38-00.75
FOUL 11.34m 11.60m 11.20m FOUL 10.28m
7 Hannah Shoemaker SR MidAmerica N 11.53m 37-10.00
11.53m 10.45m 10.41m FOUL FOUL 11.43m
8 Alexis Mitchell FR Baker 11.16m 36-07.50
10.90m 11.16m FOUL FOUL 10.64m 10.36m
9 Valencia Eason JR Avila 10.89m 35-08.75
10.89m 10.69m FOUL FOUL 10.47m FOUL
10 Arielle Mack NA UNAT-Missour 10.75m 35-03.25
10.16m 10.23m 10.75m
11 Suenomi Norinh FR Missouri 10.67m 35-00.25
9.53m 10.67m FOUL
12 Olivia Evans NA UNAT-Missour 10.15m 33-03.75
9.76m 10.15m FOUL
13 Hannah Ricketts SO Columbia (Mo 10.13m 33-03.00
9.64m FOUL 10.13m
14 Lydia Enge FR William Jewe 9.39m 30-09.75
9.39m FOUL FOUL
15 Katelyn Keyte JR William Jewe 9.30m 30-06.25
9.30m FOUL FOUL
16 Mary-Katherine Ekins SR Baker 8.66m 28-05.00
FOUL 8.66m FOUL
17 Nicole Emmons FR Columbia (Mo 8.63m 28-03.75
8.63m FOUL FOUL
18 Ariel Rogers SR Truman 8.62m 28-03.50
8.62m FOUL FOUL
Event 14 Women Triple Jump
==========================================================================
Top 9 Athletes to Final
Facility: F 12.88m 2004 Krisztina Kovesi, Unattached
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Arianna Fisher FR Missouri 12.44m 40-09.75
12.38m FOUL 12.43m FOUL 12.44m FOUL
2 Jayden Hammond SO MidAmerica N 10.74m 35-03.00
10.25m 10.68m 10.65m 10.10m 10.74m 10.36m
3 Kayleigh Eberhardt FR Drury 10.26m 33-08.00
FOUL FOUL FOUL 10.05m 10.26m 10.21m
4 Lexie Stull JR William Jewe 10.23m 33-06.75
10.13m FOUL 10.00m FOUL 10.18m 10.23m
5 Daijha Wilkes SO Truman 10.10m 33-01.75
9.84m 10.10m 10.08m 9.75m FOUL 9.82m
6 Carissa Bevans FR Truman 9.84m 32-03.50
9.84m FOUL FOUL FOUL FOUL 9.79m
-- Felicia Sheil SO Drury FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
-- Kelsey Lynn FR Missouri Val FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 34 Men Triple Jump
==========================================================================
Top 9 Athletes to Final
Facility: F 16.28m 1978 Ajayi Agebebaku, Missouri
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Georgi Nachev FR Missouri 14.85m 48-08.75
14.75m 14.80m 14.64m FOUL FOUL 14.85m
2 Shunn Grace SO Columbia (Mo 14.41m 47-03.50
FOUL 14.07m 14.19m 14.03m 14.04m 14.41m
3 Brandon Hackamack SO Truman 14.08m 46-02.50
13.67m FOUL 14.08m 13.84m FOUL FOUL
4 John Schupbach FR Drury 13.40m 43-11.75
12.65m 12.95m 13.26m 13.26m 13.40m 12.83m
5 Deverius Brown JR Baker 13.35m 43-09.75
FOUL 13.15m 13.16m 13.15m 13.35m 13.02m
6 Isaac Zitterkopf SR MidAmerica N 13.18m 43-03.00
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL 13.18m
7 Nash Kolb FR Truman 13.06m 42-10.25
12.56m 12.74m FOUL 12.90m 12.72m 13.06m
-- Clayton Gause JR Missouri Val FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 30 Men 4x800 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Baker 8:26.59
1) Drew Cook SO 2) Sais Ruiz FR
3) Grant Roesner SO 4) Tyler Walker FR
2 Baker 'B' 8:34.49
1) Ty Packard FR 2) Parker Wilson FR
3) Mariq Stigler SR 4) Noah Katzenmeier FR
Event 18 Women 600 Meter Run
===================================================================
Facility: F 1:19.52 1988 Natasha Kaiser, Missouri
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Katie Alexander FR Truman 1:43.59 1
2 Jordan Hawman FR Baker 1:43.63 1
3 Shadae Russell JR Missouri Val 1:47.27 1
4 Lilly Hamilton FR Missouri 1:47.31 1
5 Mia Wilhoit FR Baker 1:47.80 2
6 Kaleena Logan SR Columbia (Mo 1:55.56 2
7 Katie Fulkerson FR Baker 1:59.60 2
Event 38 Men 600 Meter Run
===================================================================
Facility: F 1:08.00 1987 Ray Armstead, ATC
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Joshua Haskin JR MidAmerica N 1:23.92 3
2 Kelvin Cummings FR Truman 1:24.96 3
3 Ashire Rhodes FR MidAmerica N 1:24.97 3
4 Connor Allen SR Truman 1:29.08 2
5 Robert Sedillo Jr FR MidAmerica N 1:29.60 2
6 Danny Griese JR Baker 1:30.43 2
7 Dylan White JR Columbia (Mo 1:33.75 1
8 Dawson Kasting FR Columbia (Mo 1:35.89 1
9 Ryker Grove FR Columbia (Mo 1:36.17 2
10 Gabriel Flores FR Baker 1:37.49 1
11 Damian Payne SO Columbia (Mo 1:38.17 2
12 D'Andre Hill SO Drury 1:38.47 1
Event 8 Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
Advancement: Winner plus next 5 best times to final
Facility: F 8.25 2016 Ladonna Richards, Lincoln (Mo.)
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Shukura Tyler JR MidAmerica N 9.04Q 2
2 Dacia Harris JR MidAmerica N 9.22Q 3
3 Camry Bradford JR MidAmerica N 9.42Q 1
4 Kalescia Thomas FR Missouri 9.48q 3
5 Jade Osborn FR Baker 9.68q 1
6 Na'tori Nelson SO Baker 9.77q 3
7 Grace Feeney SO Truman 9.91q 2
8 Daijha Wilkes SO Truman 9.93q 2
9 Aziza Patillo FR Baker 9.94 1
10 Jayden Hammond SO MidAmerica N 10.16 1
11 Kyaira Burgress FR MidAmerica N 10.30 1
12 Sheila Lazaro JR Missouri Val 10.36 2
13 Kaleena Logan SR Columbia (Mo 10.68 3
14 Favour Oparaji JR Avila 10.68 3
15 Jessica Archuleta-Trujil SO Drury 10.70 2
16 Caspian Tressin SO MidAmerica N 10.82 1
17 Gwen Kibbe SO Drury 10.94 1
18 Raquel Beltzner FR Drury 11.31 3
-- Arianna Butler FR Missouri FS 3
Event 28 Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
Advancement: Winner plus next 6 best times to final
Facility: F 7.77 2001 Aubrey Herring, Indiana State
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Matt Prescott Computomarx TC 8.22Q 2
2 Michal Riha SR MidAmerica N 8.44Q 1
3 Logan Lamb JR Baker 8.67q 2
4 Benton McCann SO Baker 8.97q 1
5 Nash Kolb FR Truman 9.10q 1
6 Teron Pitts-Bryant FR MidAmerica N 9.13q 1
7 Colten Johnson FR Drury 10.65q 1
-- Owen Johnson FR Columbia (Mo FS 2
-- Luca Jansseen FR Baker DQ 1
Event 1 Women 60 Meter Dash
===================================================================
Advancement: Winner plus next 4 best times to final
Facility: F 7.33 2015 LaQuisha Jackson, Missouri
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Maya Cody SR Missouri 7.70Q 4
2 Jazmyn Shumaker SO Missouri 7.91Q 3
3 Alyssa Meeks FR Baker 7.92Q 2
4 Savannah Butler JR MidAmerica N 7.93Q 1
5 Alexis Meeks FR Baker 7.94q 2
6 Marissa Gress SR Truman 8.12q 3
7 Autumn Green JR Drury 8.19q 3
8 Tiarah McDaniel SR Baker 8.19q 4
9 Kailynn Blanchard SO MidAmerica N 8.22 1
10 Rylie Edwards SO MidAmerica N 8.30 3
11 Alexes Bell SR Baker 8.37 1
12 Markeyia Chambers FR Missouri Val 8.40 4
13 Brittney Wesley FR Baker 8.46 2
14 Maya Puller SO Missouri 8.54 2
15 Blair Widmer SO Missouri 8.59 2
16 Brianna Barton FR Truman 8.59 3
17 Shae Buchman FR Columbia (Mo 8.60 2
18 Charisma Davis SO Avila 8.69 4
19 Nadia Porro - Fanjul SO Columbia (Mo 8.70 4
20 Favour Oparaji JR Avila 8.76 1
21 Cassie Esker FR Drury 8.81 3
22 Halie Moeller FR Columbia (Mo 8.89 3
23 Tess Losacker JR Columbia (Mo 8.99 4
24 Kelsey Lynn FR Missouri Val 9.09 1
Event 21 Men 60 Meter Dash
===================================================================
Advancement: Winner plus next 4 best times to final
Facility: F 6.64 2016 Blake Smith, Unattached
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Nylo Clarke SO Missouri 6.91Q 1
2 Devan Sawyer Unattached 6.94Q 2
3 Kwan Brooks SO Baker 6.99Q 3
4 Jayson Ashford FR Missouri 7.04Q 4
5 Maurice Davis JR Missouri Val 7.00q 2
6 Ja'Mari Ward SO Missouri 7.01q 3
7 Trevor Johnson FR Drury 7.11q 2
8 Carson Lackey SO Truman 7.12q 1
9 Khmari Thompson FR Missouri 7.21 1
10 Kyren Martin JR MidAmerica N 7.27 2
11 Aidin Rolley JR Columbia (Mo 7.28 4
12 Logan Lamb JR Baker 7.37 3
13 Lukas Flacke SO Columbia (Mo 7.42 1
14 Hayden North SO MidAmerica N 7.43 2
15 Isaac Smith SR MidAmerica N 7.45 4
16 Malachi Jackson FR Columbia (Mo 7.48 3
17 Colby Roundtree JR Truman 7.48 1
18 Devin Kottwitz FR Columbia (Mo 7.53 1
19 Devan Wright FR Missouri Val 7.65 3
20 Clark Harris FR MidAmerica N 7.67 3
21 Nathan Bufka JR Truman 7.67 3
22 Zach Stellman FR Missouri Val 7.74 2
23 Sam Sullivan SR William Jewe 7.77 2
24 Owen Johnson FR Columbia (Mo 8.03 4
25 Luis Bailon SO Drury 8.04 4
Event 5 Women 1 Mile Run
===================================================================
Waterfall Start.
Facility: F 4:38.21 1988 Collette Goudreau, Indiana
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Claire McCune SO Drury 5:00.74 1
2 Reilly Revord Unattached 5:08.15 1
3 Rachel White SR MidAmerica N 5:24.66 1
4 Susan Forbis SO Missouri 5:25.45 1
5 Ia Vidal FR Drury 5:25.67 1
6 Kaylee Shanley SR MidAmerica N 5:26.80 1
7 Carly Garnett JR Truman 5:29.79 1
8 Kayla Funkenbusch JR Missouri 5:31.94 1
9 Lila Dreves JR MidAmerica N 5:34.59 1
10 Emily Harl JR Truman 5:37.11 2
11 Breanna Barney SR MidAmerica N 5:37.93 1
12 Emily Chambers SO Baker 5:47.41 2
13 Kathryn Lofland SR William Jewe 5:47.49 2
14 Janeane Hernandez JR Baker 5:49.65 2
15 Mikayla Sehlmeyer JR Columbia (Mo 5:52.92 1
16 Jayme-Sue Vermaas FR Drury 5:54.29 2
17 Elizabeth Krohn SO MidAmerica N 5:56.17 2
18 Kyla Bertschinger FR Columbia (Mo 5:56.71 2
19 Alexandra Comparato FR Avila 5:57.76 2
20 Alyssa Sanchez FR Missouri Val 5:59.01 2
21 Nina Spitzhorn SO Drury 6:05.50 2
22 Madeline Bostick SO Truman 6:06.33 2
23 Aubrey Cravy FR Avila 6:13.56 2
24 Mikayla Kambeitz FR MidAmerica N 6:21.61 2
-- Sophy Tsabadze JR Baker DNF 1
-- Jenna Lutzow FR Missouri DNF 1
Event 25 Men 1 Mile Run
===================================================================
Waterfall Start.
Facility: F 3:55.40 1977 N. O'Shaughnessy, Arkansas
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Brendan Bena SO Drury 4:24.70 1
2 Carlos Guzman SR MidAmerica N 4:25.05 1
3 Matt Moler FR Drury 4:26.69 1
4 Michael Widmann JR Missouri 4:31.90 1
5 Branden Schaff SO Truman 4:32.24 1
6 Brenden Crews FR Drury 4:34.53 1
7 Michael Boone JR Drury 4:34.55 1
8 Nathan Stinson FR Truman 4:36.61 1
9 Sean Lowry FR Drury 4:36.66 1
10 Liam Lynch FR Drury 4:37.74 1
11 Stephen Mugeche JR Missouri 4:38.42 1
12 Quinn Miller JR Truman 4:41.18 2
13 Jackson Foster FR Truman 4:42.52 2
14 Dakota Myers SO MidAmerica N 4:42.53 2
15 Tristan Baze SO Columbia (Mo 4:45.91 2
16 Ethan Line FR Columbia (Mo 4:51.26 2
17 Carson Rohan SO Truman 4:52.14 2
18 Irvin Aguirre SO MidAmerica N 4:52.89 2
19 William Purifoy FR Drury 4:58.65 2
20 Thomas Bettis FR Avila 5:04.30 2
21 Tanner Hendrix FR Baker 5:11.64 2
22 Roger Wadsworth SR Avila 5:45.50 2
-- Tyler King JR Avila DNF 2
-- Robert Kuhlmann JR Missouri DNF 1
Event 8 Women 60 Meter Hurdles
================================================================
Advancement: Winner plus next 5 best times to final
Facility: F 8.25 2016 Ladonna Richards, Lincoln (Mo.)
Name Year School Finals
================================================================
1 Shukura Tyler JR MidAmerica N 8.98
2 Dacia Harris JR MidAmerica N 9.02
3 Camry Bradford JR MidAmerica N 9.38
4 Kalescia Thomas FR Missouri 9.49
5 Jade Osborn FR Baker 9.59
6 Daijha Wilkes SO Truman 9.66
7 Na'tori Nelson SO Baker 9.93
8 Grace Feeney SO Truman 9.94
Event 28 Men 60 Meter Hurdles
================================================================
Advancement: Winner plus next 6 best times to final
Facility: F 7.77 2001 Aubrey Herring, Indiana State
Name Year School Finals
================================================================
1 Matt Prescott Computomarx TC 8.28
2 Michal Riha SR MidAmerica N 8.48
3 Benton McCann SO Baker 8.79
4 Nash Kolb FR Truman 9.05
5 Teron Pitts-Bryant FR MidAmerica N 9.19
Event 3 Women 400 Meter Dash
===================================================================
Two Turn Stagger.
Facility: F 53.59 2003 Marsha Dawkins, Oral Roberts
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Morgan O'Neal FR Missouri 59.07 1
2 Ardeen Walker JR MidAmerica N 59.12 2
3 Helen Thames SR Avila 59.83 1
4 Kaycee Mayfield SR Baker 1:00.53 1
5 Myah Yoder FR Baker 1:01.32 1
6 Marissa Gress SR Truman 1:01.48 2
7 Faramola Shonekan JR Missouri 1:01.68 2
8 Tonyelle Temple JR William Jewe 1:03.31 2
9 Kyaira Burgress FR MidAmerica N 1:04.56 3
10 Halie Moeller FR Columbia (Mo 1:05.81 3
11 Tess Losacker JR Columbia (Mo 1:07.70 4
12 Rachel Morrow SO MidAmerica N 1:09.06 4
13 Sierra Muellner SO MidAmerica N 1:10.43 4
14 Raven Meadows SO Baker 1:10.98 3
Event 23 Men 400 Meter Dash
===================================================================
Two Turn Stagger.
Facility: F 46.59 1991 Jason Rouser, Oklahoma
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Elijah Farrales SR Truman 50.68 1
2 Fabien Franck-Love JR Baker 51.38 2
3 Wyatt Davidson JR Baker 51.82 2
4 Chaaz Ferguson-Cooper JR Drury 51.89 1
5 Brandon Denman SO MidAmerica N 52.24 2
6 Asa Harris FR Missouri Val 52.41 6
7 Daniel Essien SR William Jewe 52.85 2
8 Drake Baker SO Columbia (Mo 53.10 3
9 Cason Suggs FR Missouri 53.62 6
10 Ryan Hoffman JR William Jewe 55.18 3
11 Jermaine Goodwine FR Avila 55.75 4
12 Shaw Jalen FR Drury 55.87 4
13 Alexander McCullough FR Avila 55.95 5
14 Devin Kottwitz FR Columbia (Mo 57.33 6
15 Junathian Johnson SO Baker 58.51 5
16 Jared Lafal SO Drury 58.94 5
17 Dawson Kasting FR Columbia (Mo 1:01.35 5
18 Marius Henderson SO Missouri Val 1:01.48 3
19 Patrick Rohlfing SO William Jewe 1:03.13 6
20 Kevin Thompson SR Baker 1:06.88 4
-- Damian Payne SO Columbia (Mo DNF 4
-- Caulin Graves JR Missouri DQ 1
-- Taylor Stratton SR MidAmerica N DQ 4
Event 1 Women 60 Meter Dash
================================================================
Advancement: Winner plus next 4 best times to final
Facility: F 7.33 2015 LaQuisha Jackson, Missouri
Name Year School Finals
================================================================
1 Maya Cody SR Missouri 7.56
2 Savannah Butler JR MidAmerica N 7.88
3 Jazmyn Shumaker SO Missouri 7.88
4 Alyssa Meeks FR Baker 7.96
5 Autumn Green JR Drury 8.18
6 Tiarah McDaniel SR Baker 8.19
-- Alexis Meeks FR Baker FS
Event 21 Men 60 Meter Dash
================================================================
Advancement: Winner plus next 4 best times to final
Facility: F 6.64 2016 Blake Smith, Unattached
Name Year School Finals
================================================================
1 Ja'Mari Ward SO Missouri 6.87
2 Nylo Clarke SO Missouri 6.90
3 Devan Sawyer Unattached 6.95
4 Kwan Brooks SO Baker 6.96
5 Jayson Ashford FR Missouri 6.96
6 Maurice Davis JR Missouri Val 7.00
7 Carson Lackey SO Truman 7.03
8 Trevor Johnson FR Drury 7.16
Event 4 Women 800 Meter Run
===================================================================
Waterfall Start.
Facility: F 2:08.00 1996 Kristi Kloster, Kansas
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Kelly Brown JR MidAmerica N 2:21.27 1
2 Michaela Hackbarth SO Missouri 2:24.90 1
3 Emma Roth FR Missouri 2:24.95 1
4 Courtney Bakken JR Truman 2:25.70 1
5 Claire McCune SO Drury 2:25.73 1
6 Shannon Jones JR Truman 2:27.08 1
7 Kaitlyn Wolter SO MidAmerica N 2:27.33 1
8 Reilly Revord Unattached 2:27.71 1
9 Erica Rideout SR Missouri 2:28.92 1
10 Lydia Alipio SO Drury 2:32.29 2
11 Elly Deturris SR Missouri 2:32.35 2
12 Larissa Widler FR Baker 2:33.60 2
13 Abby Hake FR Missouri 2:34.91 2
14 Madison Beecher FR Drury 2:35.53 2
15 Ia Vidal FR Drury 2:36.57 2
16 Haley Heavner FR Drury 2:38.76 2
17 Victoria Vegher SO Columbia (Mo 2:38.86 1
18 Abigail Conner FR Avila 2:38.86 2
19 Kathryn Lofland SR William Jewe 2:39.16 2
20 Madalyn Ford SO Columbia (Mo 2:40.14 2
21 Mckenna Fulton FR William Jewe 3:01.61 2
-- Richelle Bain SO Missouri DNF 2
Event 24 Men 800 Meter Run
===================================================================
Waterfall Start.
Facility: F 1:49.51 1994 Jared Wilmes, Missouri
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Alex Goertz SR MidAmerica N 1:59.68 1
2 Matt Moler FR Drury 2:01.72 1
3 Mitch Henderson SR Truman 2:03.17 1
4 Graham Bellamy FR William Jewe 2:05.54 1
5 Sais Ruiz FR Baker 2:06.87 1
6 Andrew Brown SO MidAmerica N 2:07.43 2
7 Sean Lowry FR Drury 2:07.65 1
8 Mariq Stigler SR Baker 2:07.82 2
9 Ty Packard FR Baker 2:08.68 2
10 Teron Pitts-Bryant FR MidAmerica N 2:08.97 2
11 Parker Wilson FR Baker 2:09.46 1
12 Luke Wegenka FR Drury 2:09.72 1
13 Noah Payne SO Columbia (Mo 2:10.81 1
14 Noah Strawn SO Columbia (Mo 2:11.22 1
15 Cole Stallard SR Baker 2:12.54 2
16 Noah Katzenmeier FR Baker 2:13.95 2
17 Drew Williams JR Drury 2:14.18 2
18 Keaton Garrett FR Drury 2:14.72 2
Event 2 Women 200 Meter Dash
===================================================================
Timed Final.
Facility: F 23.93 1991 Ximena Restrepo, Nebraska
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Maya Cody SR Missouri 24.91 1
2 Jazmyn Shumaker SO Missouri 26.25 1
3 Savannah Butler JR MidAmerica N 26.33 1
4 Morgan O'Neal FR Missouri 26.53 1
5 Myah Yoder FR Baker 26.81 2
6 Tiarah McDaniel SR Baker 27.11 4
7 Alexis Meeks FR Baker 27.15 3
8 Alyssa Meeks FR Baker 27.33 3
9 Kaycee Mayfield SR Baker 27.34 4
10 Autumn Green JR Drury 27.43 1
11 Breonne Maltbia JR Avila 27.50 2
12 Camry Bradford JR MidAmerica N 27.56 3
13 Arianna Butler FR Missouri 28.13 5
14 Brianna Barton FR Truman 28.49 5
15 Brittney Wesley FR Baker 28.50 5
16 Alexes Bell SR Baker 28.52 7
17 Tonyelle Temple JR William Jewe 28.61 2
18 Victoria Marshall JR MidAmerica N 28.77 6
19 Aziza Patillo FR Baker 28.96 7
20 LeighAnn Allen SO MidAmerica N 29.17 4
21 Tess Losacker JR Columbia (Mo 29.27 8
22 Halie Moeller FR Columbia (Mo 29.78 7
23 Raven Meadows SO Baker 29.84 6
24 Charisma Davis SO Avila 30.46 7
25 Nadia Porro - Fanjul SO Columbia (Mo 30.52 8
26 Sierra Muellner SO MidAmerica N 30.64 8
27 Lexie Stull JR William Jewe 30.70 3
28 Rachel Morrow SO MidAmerica N 30.83 4
29 Jessica Archuleta-Trujil SO Drury 30.90 6
30 Gwen Kibbe SO Drury 31.25 8
31 Raquel Beltzner FR Drury 31.89 5
32 Taylor Luster FR Columbia (Mo 32.83 8
-- Markeyia Chambers FR Missouri Val DQ 2
Event 22 Men 200 Meter Dash
===================================================================
Timed Final.
Facility: F 21.26 1991 Jason Rouser, Oklahoma
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Jayson Ashford FR Missouri 21.85 1
2 Devan Sawyer Unattached 22.13 1
3 Deterio Newman FR MidAmerica N 22.16 1
4 Khmari Thompson FR Missouri 22.82 5
5 Carson Lackey SO Truman 22.95 2
6 Eddie Barrett SR Truman 22.97 2
7 Joshua O'Brien SO MidAmerica N 23.03 4
8 Wyatt Davidson JR Baker 23.15 4
9 Kyren Martin JR MidAmerica N 23.15 5
10 Trevor Johnson FR Drury 23.26 4
11 Eduardo Favela FR Missouri 23.29 6
12 Brandon Denman SO MidAmerica N 23.57 7
13 Asa Harris FR Missouri Val 23.60 8
14 Kevin Thompson SR Baker 23.85 9
14 Isaac Smith SR MidAmerica N 23.85 8
16 Chaaz Ferguson-Cooper JR Drury 24.03 3
17 Ike Gholston SO Truman 24.06 8
18 Daniel Essien SR William Jewe 24.08 7
19 Dylan White JR Columbia (Mo 24.34 5
20 Drake Baker SO Columbia (Mo 24.62 7
21 Joshua McCullough FR Avila 24.72 9
22 Colby Roundtree JR Truman 24.76 5
23 Alexander McCullough FR Avila 24.77 4
24 Lukas Flacke SO Columbia (Mo 24.93 4
25 Justin Moore JR Baker 25.13 5
26 Sam Sullivan SR William Jewe 25.19 4
27 Will Hopkins JR Truman 25.25 2
28 Shunn Grace SO Columbia (Mo 25.49 7
29 Zach Stellman FR Missouri Val 25.67 2
30 Clark Harris FR MidAmerica N 25.79 9
31 Marius Henderson SO Missouri Val 26.07 3
32 Jared Lafal SO Drury 26.23 3
33 Junathian Johnson SO Baker 26.47 8
33 Luis Bailon SO Drury 26.47 7
35 Ryker Grove FR Columbia (Mo 27.10 6
Event 6 Women 3000 Meter Run
================================================================
Waterfall Start.
Facility: F 9:19.80 1988 Kim Betz, Indiana
Name Year School Finals
================================================================
1 Gemma Saathoff SO Truman 10:28.68
2 Lexi Maddox SO Missouri 10:35.07
3 Samantha Farmer JR Missouri 10:41.89
4 Alexis Mijares JR William Jewe 11:09.50
5 Kim Kaster SR Truman 11:24.56
6 Emma Harrelson SO Truman 11:26.02
7 Camille Henderson SO Baker 11:29.54
8 Sophy Tsabadze JR Baker 11:40.56
9 Katherine Sliger FR William Jewe 11:47.70
10 Alyssa Sanchez FR Missouri Val 11:50.51
11 Cortlyn Eisle SO MidAmerica N 11:51.25
12 Lily Ende FR Truman 11:54.68
13 Jenna Black SR Baker 12:03.94
14 Megan Korte SO Columbia (Mo 12:14.11
15 Taylor Lyles SO Truman 12:23.57
16 Margo Motes FR Truman 12:32.06
17 Isabella Hinck FR Baker 12:41.30
18 Sharon Snyder FR MidAmerica N 13:38.97
-- Jenna Lutzow FR Missouri DNF
-- Kiley Deain SO Missouri DNF
Event 26 Men 3000 Meter Run
================================================================
Waterfall Start.
Facility: F 8:13.46 2004 Chris Powers, Indiana
Name Year School Finals
================================================================
1 Justin Loquercio JR Missouri 8:43.72
2 Jacob Cofer FR Baker 9:04.77
3 Dean Frossard FR Columbia (Mo 9:10.18
4 Mike Grasing SR Truman 9:10.57
5 Thomas Cormier SO Truman 9:18.12
6 Maxx Bradley FR Baker 9:32.05
7 Adam Preston JR Baker 9:32.29
8 Zachary Mertes FR William Jewe 9:33.03
9 Denver Strong SR William Jewe 9:55.58
10 Carter Kietzman SO MidAmerica N 9:56.72
11 Christofer Kidd FR Baker 10:00.18
12 Taylor Chambers SO MidAmerica N 10:01.17
13 Moses Watson SR Baker 10:31.28
14 Chance Lister SO William Jewe 10:37.24
15 Alex Quijada JR Missouri Val 10:50.80
16 Ryan Schaeffer SR MidAmerica N 10:53.31
17 Justin Howard FR MidAmerica N 11:11.01
-- Marquette Wilhite UNAT-Missour DNF
-- Charlie Kern UNAT-Missour DNF
-- Michael Widmann JR Missouri DNF
Event 17 Women Distance Medley
================================================================
Facility: F 11:29.30 1980 Villanova
School Finals
================================================================
1 Baker 14:08.12
1) Emily Chambers SO 2) Jordan Hawman FR
3) Larissa Widler FR 4) Janeane Hernandez JR
Event 37 Men Distance Medley
================================================================
Facility: F 9:50.60 1973 Missouri
School Finals
================================================================
1 Baker 11:07.85
1) Drew Cook SO 2) Fabien Franck-Love JR
3) Tyler Walker FR 4) Liam Barnsby SO
2 Avila 12:16.15
1) Thomas Bettis FR 2) Joshua McCullough FR
3) Jermaine Goodwine FR 4) Tyler King JR
Event 29 Men 4x400 Meter Relay
================================================================
Three Turn Stagger.
Facility: F 3:11.14 1991 Iowa State
School Finals
================================================================
1 MidAmerica Nazarene 'B' 3:27.98
2 Truman 3:29.09
1) Eddie Barrett SR 2) Mitch Henderson SR
3) Kyle Kubernat FR 4) Elijah Farrales SR
3 Drury 3:35.22
1) Chaaz Ferguson-Cooper JR 2) Brendan Bena SO
3) Liam Lynch FR 4) Luke Wegenka FR
4 Baker 3:36.74
1) Grant Roesner SO 2) Deverius Brown JR
3) Benton McCann SO 4) Koen Van Ruremonde FR
5 Truman 'B' 3:40.25
1) Kelvin Cummings FR 2) Ike Gholston SO
3) Will Hopkins JR 4) Connor Allen SR
|